Jak podarowaæ jeden procent w 2008 roku ?
Podmiotem przekazuj±cym wp³aty na rzecz organizacji po¿ytku publicznego jest naczelnik urzêdu skarbowego.
Na mocy art. 45 ust. 5c updof, na wniosek podatnika organ ten jest zobowi±zywany przekazaæ na rzecz jednej organizacji po¿ytku publicznego kwotê w wysoko¶ci nie przekraczaj±cej 1% podatku nale¿nego wynikaj±cego z zeznania podatkowego, po zaokr±gleniu do pe³nych dziesi±tek groszy w dó³.
Z³o¿enie wniosku o wp³atê na rzecz opp oznacza podanie w zeznaniu:
- nazwy organizacji po¿ytku publicznego:
Fundacja Stowarzyszenia Trze¼wo¶æ i Gospodarno¶æ pod wezwaniem Marka Aureliusza w Stalowej Woli
- numeru wpisu do Krajowego Rejestru S±dowego (art. 45 ust. 5d updof)
0000165529
Podatnik, chc±c skorzystaæ w zeznaniu za 2007 r. z omawianej ulgi, powinien w nim wskazaæ naczelnikowi urzêdu skarbowego, na rzecz jakiej organizacji po¿ytku publicznego i w jakiej wysoko¶ci organ podatkowy ma dokonaæ wp³aty. Wp³ata nie mo¿e przekroczyæ 1% podatku nale¿nego wynikaj±cego z zeznania. Naczelnik zgodnie z wol± podatnika obowi±zany jest przekazaæ powy¿sz± kwotê na rachunek bankowy organizacji po¿ytku publicznego (po pomniejszeniu jej o koszty przelewu bankowego).
Naczelnik urzêdu skarbowego dokonuje wp³aty w terminie trzech miesiêcy od up³ywu terminu dla z³o¿enia zeznania podatkowego pod warunkiem, ¿e zeznanie zostanie z³o¿one przed up³ywem terminu do jego z³o¿enia, tj. za 2007 r. do 30 kwietnia 2008 r. (art. 45 ust. 5e i 5f updof).
O prawie do pomniejszenia podatku o wp³aty na rzecz organizacji po¿ytku publicznego nie decyduje termin dokonania wp³aty, a termin z³o¿enia zeznania rocznego. Je¿eli podatnik z³o¿y je w terminie, organ podatkowy zobowi±zany jest na jego wniosek przekazaæ na rzecz organizacji okre¶lon± kwotê, je¿eli natomiast zeznanie z³o¿y po terminie, organ podatkowy nie przeka¿e wnioskowanej kwoty.
Podatnicy, którzy z braku znajomo¶ci nowych zasad, dokonali po dniu 30 kwietnia 2007 r. wp³aty na rzecz organizacji po¿ytku publicznego z zamiarem pomniejszenia o ni± podatku za 2007 r., nie bêd± mogli powy¿szej kwoty uwzglêdniæ.
Na zasadach przewidzianych w art. 26 ust. 1 pkt 9 updof mog± j± odliczyæ od dochodu, je¿eli spe³nione zostan± pozosta³e przes³anki warunkuj±ce odliczenie.
Odliczeniu podlegaj± tylko te wp³aty, które dokonane zostan± na rzecz organizacji wskazanych w obwieszczeniu, które w terminie do koñca roku podatkowego minister w³a¶ciwy do spraw zabezpieczenia spo³ecznego, w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwo¶ci, obowi±zany jest og³osiæ w Dzienniku Urzêdowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Obwieszczenie to zawiera wykaz organizacji maj±cych status organizacji po¿ytku publicznego na dzieñ 30 listopada roku podatkowego. W wykazie tym nie uwzglêdnia siê organizacji prowadz±cych dzia³alno¶æ gospodarcz± polegaj±c± na wytwarzaniu wyrobów przemys³u elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a tak¿e pozosta³ych wyrobów alkoholowych o zawarto¶ci alkoholu powy¿ej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udzia³em tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
O prawie do odliczenia decyduje obecnie to, czy dana organizacja zosta³a, czy nie zosta³a uwzglêdniona w wykazie. O tym z kolei przes±dza status tej organizacji w dniu 30 listopada danego roku. Je¿eli organizacja powstanie np. w grudniu 2007 r., wówczas nie zostanie uwzglêdniona w wykazie i podatnik nie bêdzie móg³ w zeznaniu za 2007 r. zadysponowaæ kwot± darowizny na rzecz takiej organizacji.
|